اوزون‌درمانی چیست؟


اوزون یکی از ساختارهای اصلاح شده از اتم اکسیژن است که به میزان بسیار کم در اتمسفر زمین موجود می‌باشد. تحقیقات ما نشان داده‌اند که این ماده تاثیرات مخربی بر موادی به نام پروتئوگلیکان (proteoglycan) دارد که این مواد در واقع ماده‌ی اصلی نوکلئوس پولپوس، ماده‌ی ژله‌مانند داخل دیسک، هستند. ممکن است بر اثر فشار به ستون فقرات این ماده‌ی ژله مانند از درون دیسک بیرون بزند و بر عصبی که در کنار ستون فقرات می‌گذرد فشار وارد کرده و موجب درد سیاتیک شود.

میزان رطوبت موجود در نکلئوس پولپوس که توسط این ماده در دیسک نگه داشته می‌شود ، تعیین‌کننده‌ی میزان فشار داخلی در درون دیسک است. تخریب ماده‌ی – میزان آبی که درون دیسک وجود دارد را کاهش می‌دهد و در نتیجه میزان فشار داخلی دیسک را کم کرده و با رفع برآمدگی دیسک، درد ناشی از آن نیز برطرف می‌شود.ماده‌ی اوزون با تغییر در ساختار اسید آراشیدونیک، یک نوع اسید چرب موجود در برخی بافت‌های بدن، موجب متوقف شدن روند شکسته شدن این ماده و تبدیل شدن ان به پروستاگلاندین التهابی می‌شود. بنابراین با کاهش عناصر التهابی در ناحیه مورد نظر، درد نیز کاهش پیدا می‌کند.

تزریق اکسیژن/اوزون چگونه عمل می‌کند؟


نظریات مختلفی در اینبتره وجود دارد: کاهش حجم دیسک، کاهش التهاب، افزایش جریان خون و واکنش نشان دادن بدن به فشار اکسیداتیو. در میان داده‌های بالینی بسیار زیادی که ما داریم، چیزی که در مورد اوزون‌درمانی می‌دانیم این است که این روش در مورد اغلب بیماران موثر است و نتایج مثبتی دارد و این که این روش کاملا ایمن است.

 lowbackpain_target_32971296_m

چه کسانی کاندید مناسبی برای اوزون‌درمانی هستند؟


درست است که اکسیژن درمانی می‌تواند برای بسیاری از بیماران موثر و نتیجه‌بخش باید اما همه‌ی افراد نیز کاندید مناسبی برای این روش نیستند. متخصصین ما بعد از ارزیابی وضعیت شما و علائمی که دارید، تعیین می‌کنند که شما کاندید مناسبی برای این روش هستید یا خیر. در صورتی که ما تشخیص دهیم که احیانا انجام اوزون‌درمانی برای شما مناسب نیست، به جای آن روش درمانی جایگزینی که مناسب شما باشد را پیشنهاد می‌دهیم. 

مراحل تزریق اوزون


تزریق اوزون یک روش درمان بدون جراحی است. در حین انجام اوزون‌درمانی یک سوزن کوچک به سمت محل درد هدایت می‌شود و سپس مقادیر مشخصی از اکسیژن یا اوزون با غلظت بالا در این ناحیه تزریق می‌شود. در این روش هیچ نیازی به ایجاد برش جراحی نیست و همچنین نیازی به بستری شدن بیمار در بیمارستان نیز نمی باشد. روش تزریق اوزون دارای مزیت‌های بسیار زیادی است و به همین خاطر ما فکر می‌کنیم که یکی از بهترین روش‌های درمانی غیرجراحی است. تا کنون تحقیقات بسیار زیادی بر روی ایمن بودن و اثربخشی این روش درمانی انجام شده است. همچنین در کلینیک ما اوزون‌درمانی تا به حال بر روی هزاران بیمار انجام شده و ما بر اساس تجربه دریافته‌ایم که این روش بسیار ایمن و نتیجه بخش است.

به چند جلسه تزریق اوزون نیاز دارم؟


در این روش ما ابتدا یک جلسه اوزون‌درمانی را انجام می‌دهیم. در صورتی که علائم بیمار تقریبا به کلی بهبود پیدا کند، اوزون‌درمانی دیگر تکرار نمی شود. اما در صورتی که بیمار تا حدود زیادی بهبود پیدا کند اما میزان بهبودی او کامل نباشد (در حدود 60 درصد) در این صورت، تزریق اوزون تکرار می‌شود. برای روش تزریق اوزون در عضلات، هیچ قانون خاص و از قبل تعیین‌شده‌ای وجود ندارد. در واقع تعداد دفعات تزریق اوزون به نحوه‌ی پاسخگویی بدن هر بیمار به تزریق‌های قبلی و همچنین مدت زمان و درجه‌ی حاد یا مزمن بودن بیماری، بستگی دارد.برای مثال برای کشیدگی یا پارگی حاد عضلات معمولا اولین جلسه‌ی اوزون‌درمانی به خوبی نتیجه می‌دهد. اما گرفتگی مزمن عضلات که چندین سال است که وجود دارد و یا آسیب شلاقی گردن که مدت زمان زیادی از آن گذشته است و یا بیماری مزمنی مانند فیبرومیالژیا، معمولا به دوره درمانی بلند‌مدت‌تری نیاز دارند. اما در هر حال، بعد از این که مشکل بیمار کاملا برطرف شد، دیگر دوره درمان اصلی خاتمه می‌یابد و تنها لازم است که هر چندوقت یکبار برای خفظ نتایج درمانی، تزریق اوزون تکرار شود.

آیا تزریق اکسیژن/اوزون دردناک است؟


قبل از تزریق اوزون، ماده‌ی بیحس‌کننده‌ی موضعی در محل تزریق می‌شود. برای تزریق اوزون نیز از یک سوزن بسیار باریک (با سایز 30 گِیج) استفاده می‌شود. همچنین قبل از انجام اوزون‌درمانی، داروی آرام‌بخش وریدی به بیمار تزریق می‌شود و بنابراین در حین انجام اوزوندرمانی، بیمار کاملا احساس راحتی می‌کند. البته تزیق آرام‌بخش خیلی ضروری نسیت و برای راحتی بیمار است، خصوصا که می‌توان در صورت درخواست بیمار، اوزون‌درمانی را تحت بیهوشی موضعی انجام داد. البته اغلب بیماران از پزشک می‌خواهند که آرام‌بخش را برای آن‌ها تزریق کند. تا کنون هیچ‌یک از بیماران ما در مورد داشتن درد قابل توجهی، بعد از انجام اوزون‌درمانی به ما گزارش نداده‌اند.

آیا قبل از انجام تزریق اوزون باید مصرف داروهایم را متوقف کنم؟


لازم است دو روز قبل از انجام اوزون‌درمانی مصرف ویتامین C را متوقف کنید و تا یک روز بعد از آن نیز ویتامین C مصرف نکنید. همچنین باید 5 روز قبل از جلسه‌ی درمانی، مصرف داروهای رقیق‌کننده‌ی خون، آسپرین و داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی را نیز متوقف کنید. این مواد با ملکول اوزون پیوند می‌خورند و باعث می‌شوند که اوزون فعالیت زیستی کمتری داشته باشد. به همین دلیل برای رسیدن به نتایج بهتر، مواد گفته شده در بالا باید قبل از تزریق اوزون، مصرف نشوند.

مدت زمان ریکاوری


لازم است در روز انجام اوزون‌درمانی از کار مرخص شوید و استراحت کنید. اگر شغل شما بسیار سبک است و فشار فیزیکی زیادی ندارد، می‌توانید روز بعد از اوزون‌درمانی به کار خود ادامه دهید. اما لازم است حداقل تا 48 ساعت جسمی با وزن بیشتر از 20 پوند را بلند نکنید، همچنین مکررا خم یا دولا و راست نشوید و تمرین ورزشی یا فعالیت فیزیکی پرفشار نداشته باشید. بعد از 48 ساعت شما می‌توانید به آرامی به انجام فعالیت‌های گذشته‌ی خود بازگردید.

 

X