آندوسکوپ وسیله ای است که می توان با آن مهره ها و بافت های اطراف دیسک را بدون ایجاد شکاف در ناحیه کمر با بزرگ نمایی مشخص به طور مستقیم دید و به وسیله ی آن می توان قسمتی از دیسک را که عامل فشار بر روی عصب است ، خارج کرد.

آندوسکوپی دیسک چیست؟

یکی‌ از نوین‌ترین و پیشرفته‌ترین روش های جراحی، آندوسکوپی است. آندوسکوپی (درون پژوهی) روشی است که با استفاده از برشی کوچک و وارد کردن دوربینی با توان بینایی بالا می‌توان اندام‌های درونی‌ بیمار را بر روی یک صفحه تلویزیون دید و از این امکان برای بهتر و دقیق‌تر یافتن محل ضایعه و در نتیجه بهتر عمل کردن استفاده کرد. کاربرد این جراحی در رشته جراحی مغز و اعصاب نیز چون دیگر رشته‌ها چهره این جراحی و نحوه درمان و پیش‌آگهی‌ بیماران را به نحو نا باورانه‌ای دگرگون کرده است.
آندوسکوپ وسیله ای است که می توان با آن مهره ها و بافت های اطراف  دیسک را بدون ایجاد شکاف در ناحیه کمر با بزرگ نمایی مشخص به طور مستقیم دید و به وسیله ی آن می توان قسمتی از دیسک را که عامل فشار بر روی عصب است ، خارج کرد. 

مزایای آندوسکوپی

در روش آندوسکوپی، شانس چسبندگی بعد از عمل، عفونت، خونریزی و دردهای مزمن به دنبال خارج کردن کامل دیسک که در عمل جراحی باز انجام می شود، بسیار کمتر است. برگشت بیمار به کار روزمره و عادی سریع تر است و شانس بهبودی دیسک در آندوسکوپی 91 درصد است. درصورتی که در جراحی حدود 86 درصد است. در عمل جراحی برای دسترسی به دیسک قسمتی از استخوان مهره به اجبار برداشته می شود، در صورتی که در آندوسکوپی هیچ قسمتی از استخوان برداشته نمی شود. آندوسکوپی دیسک مهره با بی حسی موضعی انجام می شود به همین علت عوارض مربوط به بیهوشی عمومی مانند جراحی رایج وجود ندارد . شکاف آندوسکوپی حداکثر در 1-0/5 سانتی متر است که ازنظر زیبایی نیز حائز اهمیت است و می توان بیمار را همان روز از بیمارستان و یا کلینیک ترخیص کرد. در صورتی که در عمل جراحی، شکاف بزرگی در ناحیه کمر ایجاد می شود. آندوسکوپی به صورت سرپایی انجام می شود و نیازی به بستری در کلینیک نخواهد بود. 

چه بیمارانی می توانند از این نوع عمل استفاده کنند؟

بیمارانی که دچار دیسک منفرد و یا حتی متعدد هستند ولی دچار تنگی کانال نخاعی یا آرتروز پیشرفته نبوده و دیسک پاره شده در ناحیه پشت مهره قرار نگرفته باشد، می توانند از این نوع عمل استفاده کنند. ام-آر-آی جدید شما همراه با نتایج معاینه شما توسط پزشک کلینیک بررسی می شود و در صورت داشتن شرایط  لازم می توانید این عمل را انجام دهید.
 

عوارض آندوسکوپی

عوارض آندوسکوپی بسیار کم (چهاردرصد) است و شایع ترین عارضه آن گز گز و درد ناحیه اعصاب بین مهره ای است که حداکثر 15-5 درصد موارد گزارش شده است که به طور خود به خود در طی چند هفته از بین خواهد رفت.

مزایای جراحی آندوسکوپی دیسک کمر

  • عدم نیاز به بستری در بیمارستان
  • کوتاه بودن دوران نقاهت
  • عوارض کمتر
  • کاهش خونریزی
  • عدم احتمال بروز عفونت
  • کاهش درد
  • احتمال موفقیت بسیار

 

X